اورهال چیست

تاریخچه کلمه اورهال

تاریخچه اورهال از زمانی شروع شده است ست که ماشین آلات و یا خودروهای سواری برای بهبود عملکرد و یا ارتقا نیاز به تعویض قطعات و یا ارتقا قطعه  داشته اند در سال 1910  میلادی اولین خودرو موتور دار که با سیستم احتراق و بنزینی ساخته شد برای به روز رسانی و آپدیت نسخه جدید آن قطعات سیلندر سوزن احتراق  و مخازن باک روغن و بنزین آن از نظر حجم و میزان انتقال مایع به سیستم  احتراق ارتقا پیدا کرد . اینگونه بود که ماشین های سواری برای آپدیت شدن در هر سال قطعات را بازبینی و با توجه به نیاز پیش آمده حجم و یا اندازه و یا عملکرد  قطعه را تغییر می دادند .

و اما کلمه اورهال در سال 1930 به وجود آمد به این معنا که خودرو و یا ماشین آلات راه سازی و صنعتی برای جلوگیری از فرسودگی تعویض قطعات برای بالا بردن ارتقا صورت می گرفت و اینگونه این عملکرد را اورهال ماشین آلات نامگذاری کردند

اورهال چیست، چه کاری را اورهال می گویند ؟

حال اگر بخواهیم به صورت تخصصی کلمه و فرایند اورهال بپردازیم باید بگوییم ابتدا چه نیازی باید ایجاد شود تا فرایند اورهال پیاده سازی و اجرا شود .

شما در نظر بگیرید سوپاپ های ۱ موتور کامیون حدوداً ۱۲ سال است فعالیت مستمر دارد به مشکل و پوسیدگی و یا خرابی رسیده است آیا برای این مشکل باید کل موتور کامیون را تعویض کنیم ؟ جواب با توجه به علم و فرایند اورهال خیر است . چرا ؟

جواب ما برای این  خیر است که اگر سرسیلندر ها مخازن  احتراق و دیگر قطعات داخلی موتور سلامت نسبی داشته باشند نیازی به تعویض آنها نیست زیرا هزینه مازاد و اضافی برای دارنده خودرو ایجاد میکند و در اصل اورهال فرایندی برای کم کردن هزینه ها و صرفه جویی و مدیریت نگهداری ماشین آلات و یا خودرو هستند .

در مثال بالا ما فقط قطعاتی که از ۸۰ درصد الی ۱۰۰ درصد خرابی داشته باشند را تعویض میکنیم همچنین اگر مابقی قسمت های ۱ خودرو قابلیت ارتقاء و به روز رسانی به لول بالاتر برای عمل کرد بهتر را داشته باشند آنها را تعویض می کنیم و اینگونه فرایند اورهال انجام می شود .

در سراسر دنیا خودروهای بسیاری آپگرید و یا ارتقاء موتوری داشته اند از افزایش حجم سی سی موتور تا بالا بردن سیلندر احتراق یک موتور و یا حتی ایجاد سوپرشارژ ها برای افزایش میزان سوخت برای بالا بردن سرعت خودرو استفاده شده است به این عملکرد ها  که یک  خودرو با استانداردهای موتوری گیربکسی و به صورت کلی قطعات توسط کارخانه تولید کننده ایجاد شده است و مشخصات فنی مشخصی دارد را با فرایند اورهال به عمل کرد بالاتر و افزایش طول عمر آن دستگاه برسانیم یعنی آن را ارتقا دادایم  به این ارتقاء  اورهال می گوییم .

شما میتوانید در قسمت نمونه پروژه های اورهال اروند رهگستران پویا   نمونه هایی از خودروهای فرسوده و بلااستفاده در قبرستان های ماشین یا در تعمیرگاههای   اسقاطی که صاحبان  این خودروها برای استفاده مجدد و راه اندازی  دوباره این خودروها  اقدام به اورهال زیر نظر تکنسین ها و مکانیک های اروند داشته اند را مشاهده کنیم

 

اورهال در تاریخ خودرو

از ابتدای تولید خودروهای سوختی که با بنزین کار می کردند و موتور های آنها با یک میل لنگ برای روشن شدن و کار کردن سیلندر ها احتراق و انتقال بنزین را انجام می دادند این پروسه اورهال را جزئی از تاریخ بدانید زیرا سیستم مکانیکی این موتورها به صورت دستی بوده و خرابی و مشکلات زیادی در ابتدا اختراع و ابداع موتورهای احتراقی  داشته اند .

اولین کمپانی که خودروی را ساخت   شرکت فورد بود . این خودرو دو سیلندر داشت و هشت اسب بخار قدرت در سال های بعد مدل های مختلف اتومبیل به جهانیان عرضه شد اما دارندگان خودروها در این سال ها  برای استفاده مکرر از وسیله نقلیه خود  نیاز به تعویض قطعات داشتند .  در زمانی که مسابقات رالی و ماشین سواری ایجاد شد صاحبان خودرو و برندها برای رقابت با یکدیگر موتورهای خودرو را اورهال و به روز رسانی و   ارتقا می دادند و هر خودرویی که موتور و سیستم احتراق بهینه تری داشت شانس برنده شدن  در مسابقات را افزایش میداد .

اینگونه بود که کلمه اورهال و فرایند آن به دنیای خودرو و اتومبیل وارد شد و از این طریق اتومبیل که بدنه  و یا استانداردهای کارخانه ای مشخصی داشتند ارتقا می یافتند تا  عملکرد بهینه و کیفیت موتوری بالاتری داشته باشند

 

بنز و لامبورگینی و فراری هم اورهال انجام داده اند ؟

همانطور که میدانید صاحبان برندهای مطرح دنیا همگی در مسابقات رالی جهان را به اختصار فرمول یک مینامند دارای تیم مخصوصی هستند هر ساله برترین مهندسان مکانیک و تکنسین های هیدرولیک و تکنسین های تعمیرات قطعات برای ساخت موتور های قوی تری با عملکرد بالاتر و همچنین کم کردن میزان استهلاک طرح ها و نقشه های منظمی برای قسمت های داخلی یک موتور طراحی می کنند آنها سالانه با توجه به بدنه یک خودرو فرم یک  اصولاً از آیرودینامیک مشخصی پیروی می کند سیستم موتوری متفاوت تری نسبت به سالیان قبل طراحی و ساخت می کنند و در جهان این عمل با دو کلمه چیزی معرفی می شود

اورهال و ارتقاء

 

اورهال برای چه خودروهایی مناسب است ؟

در کل و به صورت اساسی ماشین های فرسوده و حتی ماشین آلاتی که نیاز به تعمیرات اساسی دارند می توانند از فرایند اورهال استفاده کنند به این صورت که شما در پروژه های اورهال اروند گستران پویا  میتوانید  از اورهال کامیون ، نیسان ، یدک کش ، دیزل ژنراتور و…  دیدن بفرمایید و مراحل و پروسه های دمونتاژ تا تعمیر و اسمبل کردن آنرا به صورت پروژه ای دنبال کنید .
به صورت کلی هر ماشین آلات و یا دستگاهی که نیاز به تعمیرات اساسی و ارتقا  داشته باشند را میتوانید با فرایند اورهال نامگذاری

اورهال چه مزیدت هایی دارد ؟

از مزیتهای اورهال کردن دستگاه ها میتوان به افزایش طول عمر دستگاه اشاره داشت .

مزیت دیگر این فرایند بهبود عملکرد  دستگاه خواهد بود .

همچنین شما با  اورهال کردن یک دستگاه فرسوده میتوانید  ارزش افزوده ( ایجاد ارزش مادی و ارزش ساختاری )  را برای دستگاه فراهم کنید .  یعنی شما یک دستگاه از رده خارج و غیر قابل استفاده را دوباره به چرخه کارآمدی باز می گردانید .

همچنین قیمت دستگاهی که فرسوده و یا از رده خارج شده را با اورهال  میتوانید به اندازه یک دستگاه نو قیمت گذاری کنید زیرا تمام قطعات لازم که یک ماشین  یا دستگاه نو دارد را دوباره بر روی آن قرارداده اید .  پس از لحاظ کارایی و عملکرد به روز شده اند و خودروی شما یا دستگاه شما به ارزش روز محاسبه می شود

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است